SIMULARE EXAMENE NATIONALE 2022

!!! SIMULAREA EXAMENELELOR NATIONALE ÎN ANUL SCOLAR 2022-2023

Primul lucru pe care este indicat sa-l cunoasteti este calendarul (aprobat prin ordinul de ministru nr. 3.054/2022).

Simulare Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII)

Simulare examen national de bacalaureat (pentru elevii claselor a XII-a si a XIII-a seral/frecventa redusa)

Informatii organizatorice

1. Probele încep la ora 9:00, moment în care, în fiecare sala, vor fi distribuite subiectele. Accesul elevilor în sali este permis pâna la ora 8:30.
  2. Timpul destinat elaborarii unei lucrari scrise este de doua ore (pentru elevii de clasa a VIII-a), respectiv trei ore (pentru elevii din clasele a XI-a si a XII-a) - din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecarui elev.
  3. In procesul de organizare si desfasurare a simularii examenelor nationale vor fi respectate masurile sanitare de preventie anti-Covid 19 în vigoare.

Subiecte

Subiectele vor fi elaborate pe baza continuturilor si competentelor asociate acestora, conform programelor de examen pentru EN VIII si Bacalaureat (aprobate prin ordinul de ministru 3.237/05.02.2021).

Modele de subiecte

Evaluare Nationala (EN VIII)

Bacalaureat

Obiectivele simularii

IMPORTANT!

Rezultatele obtinute de elevi la simulare sunt analizate la nivelul fiecarei unitati de învatamânt în care acestea s-au desfasurat, prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, precum si la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptarii unor masuri pentru îmbunatatirea performantelor scolare.

Rezultatele obtinute la simulare nu se contesta si nu se trec în catalog. Totusi, în situatiile exceptionale în care se doreste consemnarea notelor în catalog, acest lucru se poate face în baza unei cereri scrise depuse de cei interesati.

Atasamente:

1. OME 3054_2022_simulare_Examene